Michał Wilk - najlepszy junior w przysiadzie Tomasz Lenarciak - najlepszy junior w wyciskaniu leżąc Karol Kopienka - najlepszy junior w martwym ciągu Tych trzech zawodników w swoim boju reprezentuje poziom rekordów świata juniorów - stan na koniec roku 2003 Tych trzech zawodników w swoim boju reprezentuje poziom rekordów świata juniorów - stan na koniec roku 2003 Tych trzech zawodników w swoim boju reprezentuje poziom rekordów świata juniorów - stan na koniec roku 2003 POWERLIFTING - trójbój siłowy i wyciskanie leżąc w Polsce
POWERLIFTING - trójbój siłowy i wyciskanie leżąc w Polsce
 

Przepisy sędziowania i organizacji zawodów trójboju siłowego
WAŻENIE

 

 
 
Wstęp Ogólne Sprzęt Kostium Boje Ważenie Zawody Sędziowie Jury Rekordy Polska  
Zawartość:
 
  Przepisy aktualne do 31 grudnia 2006r.

WAŻENIE

 

1.     Ważenie zawodników nie może być przeprowadzone wcześniej, niż na 2 godziny przed rozpoczęciem danej/danych kategorii. Wszyscy zawodnicy z danej/danych kategorii muszą być zważeni. Dokonuje tego zespół dwóch/trzech wyznaczonych sędziów. Kategorie wagowe mogą być połączone w jedną sesję.

2.     Jeśli jeszcze nie wykonano losowania, to w celu określenia kolejności ważenia ciągnięte są losy. Wyciągnięte losy określają także kolejność podejść podczas zawodów, jeżeli zawodnicy podchodzić mają do takich samych ciężarów.

3.     Ważenie nie może trwać dłużej niż półtorej godziny.

4.     Ważenie każdego zawodnika odbywa się w pomieszczeniu z zamkniętymi drzwiami, w obecności jedynie zawodnika, jego trenera lub kierownika ekipy i dwóch/trzech sędziów. Ze względów higienicznych zawodnik powinien nosić skarpety lub stanąć na papierowym ręczniku rozłożonym na platformie wagi.

5.     Zawodnik może być ważony nago lub w bieliźnie, która spełnia wymagania odpowiedniej sekcji przepisów i nie wpływa skutecznie na zmianę ciężaru ciała zawodnika. Jeśli pojawiają się wątpliwości co do ciężaru bielizny, to może być zarządzone ponowne zważenie zawodnika nago.

        W zawodach, w których startują kobiety, można skorygować procedurę ważenia w ten sposób, aby były one ważone przez osoby tej samej płci. Do tego celu mogą być dodatkowo powołane kobiety z grona działaczek.

        Zawodnicy niepełnosprawni/po amputacji uczestniczący w mistrzostwach wyciskania leżąc otrzymują dodatkowo następującą wagę korygującą:

                        Dla każdej amputacji poniżej kostki                                 = 1/54   wagi ciała

                        Dla każdej amputacji poniżej kolana                                = 1/36   wagi ciała

                        Dla każdej amputacji powyżej kolana                               = 1/18   wagi ciała

                        Dla każdego wyłuszczenia w stawie biodrowym                = 1/9     wagi ciała

       Dla zawodników z dysfunkcją kończyn dolnych wymagających umieszczenia nóg w urządzeniach wzmacniających lub podobnych urządzeniach do chodzenia, urządzenie to będzie uważane za część naturalnych kończyn i zawodnik będzie zważony mając je założone.

6.     Każdy zawodnik może być tylko raz ważony. Tylko ci zawodnicy mogą być ważeni powtórnie, którzy ważą mniej lub więcej niż wynosi limit danej kategorii. Muszą oni być powtórnie zważeni do czasu zakończenia ważenia, tj. w okresie półtorej godziny od jego rozpoczęcia, w przeciwnym wypadku będą wyeliminowani ze startu w danej kategorii wagowej. Zawodnik może być zważony powtórnie tak często, jak pozwala na to czas i kolejność ważenia.

        Zawodnik może być zważony po limicie czasowym tylko wtedy, gdy stawił się do dyspozycji przed zakończeniem ważenia, ale ze względu na dużą ilość zawodników sprawdzających wagę nie miał możności zważenia się w wyznaczonym czasie. Może być wtedy jeden raz dopuszczony do powtórnego ważenia według uznania sędziów. Waga ciała zawodnika nie może być podawana do wiadomości publicznej dopóki wszyscy zawodnicy z danej/danych kategorii nie zostaną zważeni.

7.     Zawodnik powinien być zgłoszony w swojej normalnej kategorii wagowej. Jednakże każdy zawodnik ma prawo zmiany kategorii wagowej w górę lub w dół w porównaniu z kategorią, w której został pierwotnie zgłoszony na ostatecznym formularzu zgłoszeniowym drużyny. Jeśli zawodnik zamierza skorzystać z tego prawa to musi zgłosić się do Sędziego Głównego na sali ważenia na 10 minut przed rozpoczęciem ważenia w kategorii, w której ostatecznie pragnie startować. Jeśli pragnie zmienić kategorię na wyższą, to musi ten zamiar zgłosić do Sędziego Głównego niższej kategorii, w której oficjalnie był zgłoszony, na 10 minut przed rozpoczęciem ważenia w tej kategorii. Jest to uprzejmość wobec Sędziego Głównego kategorii wagowej, w której zawodnik został zgłoszony. Sędzia Główny może nie otrzymać tej informacji lub przebywać w tym czasie w pobliżu miejsca startu.

Jeśli zawodnik zmienia kategorię już po wylosowaniu numerów startowych, to powinien otrzymać najwyższy numer. Jeśli nowa kategoria wagowa zawodnika musi być podzielona na grupy w związku z dużą liczbą zapisanych zawodników, to dopóki nie przedstawi on niepodważalnych dowodów na to, jaki uzyskał wynik w trójboju w tej nowej kategorii na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy na zawodach szczebla ogólnokrajowego lub międzynarodowego, dopóty automatycznie zapisywany jest do pierwszej grupy startujących zawodników.

        Przykład (a) - Zawodnik zgłoszony do kategorii 90 kg pragnie startować w kategorii 82,5 kg. Musi się on zgłosić osobiście do sędziego prowadzącego ważenie w kategorii 82,5 kg na 10 minut przed rozpoczęciem ważenia w tej kategorii.

        Przykład (b) - Zawodnik zgłoszony do kategorii 90 kg pragnie startować w kategorii 100 kg. Musi on zgłosić do sędziego prowadzącego ważenie w kategorii 90 kg na 10 minut przed rozpoczęciem ważenia i oznajmić, że pragnie przenieść się do kategorii 100 kg, a przez to nie chce się ważyć w kategorii 90 kg. Następnie musi on zgłosić się osobiście do sędziego prowadzącego kategorię 100 kg, na 10 minut przed rozpoczęciem ważenia w tej kategorii.

        Obowiązkiem zawodnika jest wiedzieć do jakiej kategorii wagowej został pierwotnie zgłoszony. Twierdzenie, że przy wypełnianiu formularza zgłoszeniowego popełniono błąd, nie będzie uznawane.

8.     Podczas turniejów, festiwali czy meczów towarzyskich, po uzgodnieniu, ważenie może być przeprowadzone wcześniej niż na 2 godziny przed rozpoczęciem konkurencji danych kategorii. Jeżeli jednak zawodnik lub zawodniczka deklarują chęć pobicia rekordu świata, muszą być ponownie zważeni na 2 godziny przed rozpoczęciem zawodów.

9.     Zawodnicy powinni sprawdzić wysokość stojaków do przysiadu i wyciskania w leżeniu oraz bloki pod stopy przed rozpoczęciem zawodów. Arkusz wysokości stojaków, po uprzednim skontrolowaniu, musi być podpisany przez zawodnika lub trenera. Leży to w ich interesie. Kopię tego dokumentu otrzymuje Jury, Spiker i Kierownik Pomostu / Kontroler.

 

     

www.powerlifting.pl

Copyright © by Arkadiusz Znojek, Kielce, 2006

Utworzono 2006-04-25