Michał Wilk - najlepszy junior w przysiadzie Tomasz Lenarciak - najlepszy junior w wyciskaniu leżąc Karol Kopienka - najlepszy junior w martwym ciągu Tych trzech zawodników w swoim boju reprezentuje poziom rekordów świata juniorów - stan na koniec roku 2003 Tych trzech zawodników w swoim boju reprezentuje poziom rekordów świata juniorów - stan na koniec roku 2003 Tych trzech zawodników w swoim boju reprezentuje poziom rekordów świata juniorów - stan na koniec roku 2003 POWERLIFTING - trójbój siłowy i wyciskanie leżąc w Polsce
POWERLIFTING - trójbój siłowy i wyciskanie leżąc w Polsce
 

Przepisy sędziowania i organizacji zawodów trójboju siłowego
SĘDZIOWIE

 

 
 
Wstęp Ogólne Sprzęt Kostium Boje Ważenie Zawody Sędziowie Jury Rekordy Polska  
Zawartość:
 
  Przepisy aktualne do 31 grudnia 2006r.

SĘDZIOWIE

 

1.     Liczebnie powinno być trzech sędziów: Sędzia Główny lub Środkowy i dwóch sędziów bocznym. 

2.     Sędzia Główny jest odpowiedzialny za wydawanie niezbędnych sygnałów we wszystkich trzech bojach. 

3.     Sygnały wymagane dla poszczególnych trzech bojów są następujące: 

Bój Rozpoczęcie
Zakończenie
Przysiad Sygnał wizualny składający się
z opuszczenia ramienia w dół
wraz ze słyszalną komendą "start
Sygnał wizualny składający się
z podniesienia ramienia do góry
wraz ze słyszalną komendą "stojak"
Wyciskanie Sygnał wizualny składający się
z opuszczenia ramienia w dół
wraz ze słyszalną komendą "start"
Sygnał wizualny składający się
z podniesienia ramienia do góry
wraz ze słyszalną komendą "stojak"
Martwy ciąg Sygnał nie jest wymagany. Sygnał wizualny składający się
z opuszczenia ramienia w dół 
wraz ze słyszalną komendą "opuść"

4.     Gdy sztanga zostanie odłożona na stojaki lub na pomost po zakończeniu boju, sędziowie ogłaszają swój werdykt poprzez sygnalizację świetlną. Zaświecenie białej lampki oznacza "podejście zaliczone", czerwonej - "podejście spalone". Po werdykcie „podejście spalone”, będą podniesione karty błędów wskazujące na przyczynę wydania werdyktu.

5.     Trzej sędziowie mogą usiąść w miejscach, które uznają za najlepsze z punktu widzenia obserwacji pomostu podczas każdego z trzech bojów. Jednakże Sędzia Główny powinien zawsze pamiętać, że musi być łatwo widoczny dla zawodników wykonujących przysiad lub martwy ciąg, a sędziowie boczni zawsze muszą mieć świadomość by być widocznymi dla Sędziego Głównego, który obserwuje czy podnoszą ramiona.

6.     Przed rozpoczęciem zawodów sędziowie powinni wspólnie ustalić, że:

        (a)    Pomost i sprzęt do zawodów zgodne są z przepisami. Gryfy oraz talerze mieszczą się w dopuszczalnych odchyłkach od nominalnego ciężaru, a sprzęt uszkodzony został wycofany. Druga sztanga z zaciskami powinna być gotowa i użyta w przypadku uszkodzenia oryginalnej sztangi lub zacisków.

        (b)    Waga działa prawidłowo i jest dokładna (certyfikowana).

        (c)    Zawodnicy ważeni są w limitach wagowych i czasie przeznaczonym dla ich kategorii.

        (d)    Kostiumy zawodników i ich sprzęt osobisty będą sprawdzone czy odpowiadają przepisom.

               Obowiązkiem zawodnika jest sprawdzenie, czy wszystkie części sprzętu osobistego, w których wyjdzie na pomost przeszły kontrolę sprawdzających sędziów. Znalezienie u zawodników noszonego czy używanego sprzętu niesprawdzonego mogą podlegać karze, np. zdyskwalifikowaniem ostatniego podejścia.

7.     Podczas zawodów sędziowie muszą wspólnie ustalić, że:

        (a)    Ciężar sztangi odpowiada ciężarowi ogłoszonemu przez spikera. Mogą w tym celu otrzymać schematy obciążania sztangi. (powtarzając) - Odpowiedzialni za to są wszyscy trzej sędziowie.

        (b)    Kostium i sprzęt osobisty zawodnika na pomoście są takie same, jak zgłoszone, sprawdzone i oznaczone podczas ważenia. Jeżeli któryś z sędziów ma co do tego wątpliwości, powinien poinformować o tym Sędziego Głównego po zakończeniu boju przez zawodnika. Przewodniczący Jury może zbadać kostium i wyposażenie osobiste zawodnika. Jeśli u zawodnika zostanie znaleziona noszona lub używana nielegalnie część sprzętu osobistego, inna niż mogąca zostać przeoczona przez sprawdzających sędziów, zawodnik natychmiast będzie zdyskwalifikowany. Jeśli posiadanie nielegalnego sprzętu jest wynikiem błędu kontrolującego sędziego, a bój był udany, to podejście w którym ujawnienie miało miejsce, będzie anulowane, a zawodnikowi zostanie przyznane dodatkowe podejście na tym samym ciężarze (mając usunięty nielegalny sprzęt) na koniec rundy.

8.     Przed rozpoczęciem przysiadu i wyciskania leżąc sędziowie boczni unoszą ramiona i trzymają je uniesione dopóki zawodnik ma nieprawidłową pozycję do rozpoczęcia boju. Jeśli wśród sędziów przeważy opinia, że nieprawidłowość ma miejsce to Sędzia Główny nie wydaje komendy do rozpoczęcia boju. Zawodnik lub jego trener - jeśli sobie tego życzą - powinni zostać poinformowani o powodach nie wydania tej komendy. Podobnie, zawodnik lub jego trener mogą prosić o podanie powodu wydania decyzji „podejście spalone”. Taka prośba musi być zrealizowana przed podejściem następnego zawodnika. Jury jest odpowiedzialne za przekazanie tej informacji zawodnikowi. Karty sędziowskie powinny wskazać zawodnikowi i trenerowi powód niezaliczenia podejścia.

Zawodnik dysponuje pozostałą ilością czasu z przedziału czasu, jaki mu przysługuje na wykonanie boju, na skorygowanie położenia sztangi lub swojej pozycji w celu otrzymania sygnału do rozpoczęcia boju.

       Jeśli bój został już rozpoczęty to sędziowie boczni nie powinni - w trakcie jego wykonywania - zaprzątać sobie uwagi tymi nieprawidłowościami.

9.     Sędziowie powinni powstrzymać się od komentowania zawodów i nie otrzymywać żadnych dokumentów lub słownych informacji dotyczących przebiegu konkurencji. Dlatego jest zasadniczą sprawą, by wysokość numeru każdego zawodnika towarzyszyła jego nazwisku na tablicy punktacyjnej, skąd sędziowie mogą śledzić porządek podejść.

10.   Żaden z sędziów nie powinien próbować wpływać na decyzje innych sędziów.

11.   Sędzia Główny może konsultować się z sędziami bocznymi, Jury lub innymi działaczami, jeżeli będzie to niezbędne, w celu usprawnienia przebiegu zawodów.

12.   Sędzia Główny może według własnego uznania zarządzić czyszczenie sztangi lub pomostu.

 Jeżeli zawodnik lub trener domaga się wyczyszczenia sztangi i/lub pomostu, żądanie musi być realizowane poprzez Sędziego Głównego, a nie przez obsługę pomostu.

13.   Po zakończeniu zawodów wszyscy trzej sędziowie podpisują oficjalne protokóły, poświadczenia rekordów oraz inne dokumenty wymagające podpisania.

14.   Sędziowie zawodów międzynarodowych wybierani są przez komisję techniczną, po wykazaniu swoich umiejętności na mistrzostwach międzynarodowych lub krajowych.

15.   Dwóch sędziów tej samej narodowości nie może sędziować jednej kategorii w zawodach z udziałem więcej niż dwóch państw.

16.   Wybór sędziego na Sędziego Głównego w jednej kategorii nie przeszkadza, aby był on wybrany jako sędzia boczny w innej kategorii.

17.   Podczas Mistrzostw Świata lub innych mistrzostw gdzie będą podejścia na rekordy świata jedynie sędziowie posiadający I lub II klasę IPF dopuszczeni są do sędziowania. Każde państwo może wytypować najwyżej trzech sędziów do obsługi Mistrzostw Świata plus sędziów mogących zasiadać w Jury.

18.   Sędziowie i członkowie Jury ubierają się następująco:

        Mężczyźni         - Zima      -    Ciemnoniebieska marynarka z emblematem IPF na lewej piersi, szare spodnie, biała koszula, krawat stosowany przez IPF.

                                 - Lato       -    Biała koszula, szare spodnie, krawat nieobowiązkowo.

        Kobiety              - Zima      -    Ciemnoniebieska marynarka z emblematem IPF na lewej piersi, szara spódnica lub spodnie, biała bluzka lub koszula, nieobowiązkowo krawat stosowany przez IPF.

                                 - Lato       -    Szara spódnica lub spodnie, biała bluzka lub koszula.

        Emblematy IPF i krawaty są koloru czerwonego dla sędziów I klasy i niebieskie dla sędziów II klasy.

Jury powinno określić, czy noszony będzie strój zimowy, czy letni. Buty znane jako treningowe nie pasują do marynarki i spodni! Powinno się je nosić do dresu/codziennego ubrania.

19.   Wymagania na II klasę są następujące:

        (a)    Sędzia klasy krajowej będący sędzią co najmniej dwa lata, mający przesędziowane co najmniej dwa mistrzostwa krajowe w tym okresie.

        (b)    Musi być rekomendowany przez Federację Narodową.

        (c)    Musi przejść egzamin pisemny na II klasę podczas Mistrzostw Świata, Kontynentu, Igrzysk Regionalnych, Międzynarodowego Turnieju, Mistrzostw Krajowych lub Seminarium.

        (d)    Musi uzyskać 90 % lub więcej z obu egzaminów: pisemnego i praktycznego.

20.   Wymagania na I klasę są następujące:

        (a)    Musi być sędzią II klasy co najmniej przez 4 lata.

        (b)    Musi mieć przesędziowane co najmniej na 4 imprezy rangi mistrzostw międzynarodowych lub krajowych (wyłączając Mistrzostwa Świata w Wyciskaniu Leżąc).

        (c)    Musi przejść egzamin praktyczny na I klasę podczas Mistrzostw Świata (wyłączając Mistrzostwa Świata w Wyciskaniu Leżąc), Mistrzostw Kontynentu, Igrzysk Regionalnych lub Turnieju Międzynarodowego.

        (d)    Musi sędziować jako Sędzia Główny co najmniej 75 podejść, z których 35 musi być przysiadami. Podejścia zawodników z pierwszej rundy nie będą brane pod uwagę.

        (e)    Kandydat będzie skredytowany 25 punktami, a jego kompetencje obserwowane przy sprawdzaniu sprzętu, ważeniu i podczas sędziowania na pomoście. Za każdy błąd, przekroczenie przepisów technicznych, ujmowane będzie 0,5 pkt. (pół punktu). Egzaminatorem będzie członek Komisji Technicznej IPF lub oficjał mianowany przez Komisję Techniczną IPF.

        (f)     Kandydat musi uzyskać co najmniej 90 procent możliwego do osiągnięcia wyniku włączając w to 75 punktów za werdykty na pomoście w porównaniu z członkami Jury, a nie pozostałymi sędziami składu sędziowskiego. Pozostałe 25 punktów za jego decyzje i wydajność w koniecznych czynnościach, tj. kontroli sprzętu, ważeniu, w kontroli pomostu.

        (g)    Przed tym egzaminem, jego kandydatura powinna być zgłoszona do Sekretarza IPF przez odpowiednią Federację Narodową.
 

            Podstawą zgłoszenia kandydatury powinny być:

               1. Umiejętności kandydata jako sędziego.

               2. Wysokie oceny uzyskiwane w okresie posiadania II klasy.

               3. Możliwości sędziowania imprez międzynarodowych w przyszłości.

21.   Dopuszczenie kandydata do egzaminów przez IPF zależeć będzie od:

        (a)    Ilości zgłoszonych kandydatur.

        (b)    Ilości dostępnych stanowisk do egzaminowania.

        (c)    Aktualnego zapotrzebowania poszczególnych federacji na sędziów I klasy.

22.   Procedura egzaminacyjna jest następująca:

        (a)    Klasa II       -     test będzie przeprowadzony tylko w tym przypadku, jeżeli przedtem odbyło się seminarium prowadzone przez sędziego I klasy, wyznaczonego na głównego egzaminatora przez Komisję Techniczną IPF. Po egzaminie pisemnym nastąpi egzamin praktyczny podczas trwania zawodów. Kandydat musi siedzieć przy lub obok Jury i sędziować co najmniej 100 podejść ukończonych, 40 z nich musi być przysiadami. W trakcie sędziowania kandydat musi być oceniany przez co najmniej jednego sędziego I klasy i musi uzyskać co najmniej 90 % trafności decyzji w porównaniu z większością egzaminujących sędziów. Podejścia z pierwszej rundy nie będą brane pod uwagę. Egzamin rozpocznie się od podejść drugiej rundy.

        (b)    Klasa I        -     egzamin praktyczny może być przeprowadzony jedynie podczas Mistrzostw Świata (wyłączając Mistrzostwa Świata w Wyciskaniu Leżąc), Mistrzostw Kontynentu, Igrzysk Regionalnych lub Turnieju Międzynarodowego. Kandydat nadzorowany będzie przez Jury, które musi się składać z trzech sędziów I klasy. Musi on uzyskać co najmniej 90 % trafności decyzji w porównaniu z większością egzaminujących członków Jury, włączając obserwację kompetencji kandydata w wykonywaniu pozostałych obowiązków, jak kontrola sprzętu osobistego procedury ważenia. Podejścia z pierwszej rundy nie będą brane pod uwagę. Egzamin rozpocznie się od podejść drugiej rundy.

23.   W przypadku, kiedy kraj nie posiada sędziów I klasy, Komisja Techniczna IPF może wyznaczyć sędziów klasy II do przeprowadzenia i nadzorowania egzaminu pisemnego i praktycznego na II klasę.

24.   Opłata egzaminacyjna będzie wpłacana do Sędziego Egzaminatora przed egzaminem. Wszystkie formularze egzaminacyjne podliczane są przez egzaminującego/ egzaminujących sędziego/sędziów. Po podliczeniu kandydat powinien otrzymać informację o wyniku egzaminu. Podliczone arkusze z konieczną opłatą egzaminacyjną zostaną wysłane do Sędziego Rejestratora.

25.   Po otrzymaniu wyników egzaminu Sędzia Rejestrator poinformuje kandydata i Sekretarza jego Federacji Narodowej o wynikach i poczyni stosowne listy uwierzytelniające dla kandydata.

26.   Formularze egzaminacyjne powinny być opisywane następująco:

        (a)    Wszystkie podejścia trafnie ocenione przez kandydata zaznaczone będą ukośną kreską "/".

        (b)    Wszystkie podejścia błędnie ocenione przez kandydata zaznaczone będą "X".

        (c)    Jeżeli sygnał był potrzebny i został wydany podczas nieukończonego boju, zaznaczony będzie jako "O" i zaliczony jako podejście.

        (d)    Jeżeli sygnał był potrzebny i nie został wydany (Ø).

        (e)    Jeżeli nieprawidłowy sygnał został wydany, tzn. za wcześnie lub za późno, egzaminator musi zaznaczyć to znakiem "X" i literą "s", wskazującą na nieprawidłowy sygnał.

        (f)     Wszystkie formularze egzaminacyjne, bez żadnych uwag, przesyła się lub wręcza Przewodniczącemu Jury w przypadku egzaminu na 1 klasę lub egzaminującemu sędziemu/sędziom, jeśli egzamin był na 2 klasę.

27.   Kandydat zdający egzamin praktyczny oceniany jest przez Jury (na I klasę) lub wyznaczonego sędziego (-ów) sprawdzającego (na I klasę), którzy stwierdzają czy zdał on egzamin, czy też nie zdał.

28.   W przypadku zaliczenia egzaminu sędzia otrzyma nominację z dniem, w którym odbył się egzamin.

29.   Kandydaci, którzy nie zdali egzaminu, muszą czekać co najmniej 6 miesięcy na ponowne dopuszczenie do egzaminu.

30. Rejestrowanie.

        (a)    Wszyscy sędziowie muszą być zarejestrowani w IPF, aby otrzymać aktualne legitymacje o odpowiednim standardzie.

        (b)    Powtórna rejestracja odbywa się pierwszego stycznia każdego roku olimpijskiego.

        (c)    Sędzia federacji narodowej odpowiedzialny jest za przysłanie na ręce Sędziego Rejestratora IPF niezbędnej opłaty rejestracyjnej w wysokości 30 Euro oraz krótkiego podsumowania krajowej i międzynarodowej praktyki danego sędziego w poprzednim okresie rejestracyjnym.

        (d)    Sędzia, który nie działał przez okres 4 lat lub nie zarejestrował się - traci uprawnienia sędziowskie. Wymagany jest wtedy powtórny egzamin.

        (e)    Legitymacja wydana w okresie 12 miesięcy przed pierwszym stycznia w każdym roku olimpijskim nie musi być przedłużana, aż do następnego pierwszego stycznia roku olimpijskiego.

31.   Sędzia Rejestrator IPF dostarcza Federacjom Narodowym:

        (a)    Aktualny wykaz prawidłowo zarejestrowanych sędziów wraz z ich uprawnieniami. Aktualizowany rocznie.

        (b)    Listę sędziów, którzy muszą ponowić rejestrację w celu uaktualnienia uprawnień.

32.   Sędziowie międzynarodowi, zarówno I jak i II klasy, aby mogli uzyskać ponowną rejestrację muszą sędziować co najmniej cztery mistrzostwa międzynarodowe lub krajowe seniorów podczas czteroletniego okresu pomiędzy Olimpiadami.

 

     

www.powerlifting.pl

Copyright © by Arkadiusz Znojek, Kielce, 2006

Utworzono 2006-04-25