NEWS - Wrzesień 2007

2007.09.30
 Kilka zaległych informacji z ostatnich dwóch tygodni:
Pełne wyniki z zawodów integracyjnych
VI Nadwiślańskiego Turnieju w Wyciskaniu Sztangi Leżąc "BARTOSZ - 2007" w Tarnobrzegu. Zawody stanowiły połączenie startu niepełnosprawnych z pełnosprawnymi - wystartowało 14 zawodniczek i 66 zawodników. Nie było podziału ze względu na sprawność fizyczną - rywalizowali ze sobą wszyscy startujący.  Zawody rozgrywano na dwóch ławeczkach - zwykłej trójbojowej i szerokiej do przypinania pasami. W kategorii open grupy 52-67,5 kg zawody wygrał 19-letni Andrzej Szatkowski ze "Startu"-Wrocław - przy wadze 32,3 kg wycisnął z zapasem 100 kg i uzyskał 166,65 pkt. Wilks'a.
Drugi był
Grzegorz Bielecki z AZS-Jarosław - 112,46 pkt. (145 kg przy wadze ciała 67,0 kg), trzeci Grzegorz Lanzer ze Startu-Koszalin - 111,17 pkt. (132,5, waga 61,1 kg).
Grupę 75 - +125 kg w kat.  open wygrał
Piotr Szymeczek ze Startu-Wrocław - 125,55 pkt. (180 kg przy wadze ciała 77,4 kg), drugi Robert Mitana z "Terminatusa"-Dąbrowa Górnicza 117,48 pkt. (190 kg przy wadze 96,3 kg), trzeci Rafał Gręźlikowski ze Startu Gdańsk - 115,83 pkt. (175 kg, waga 84,2). Wśród pań wygrała nasza wielka zawodniczka Justyna Kozdryk z "Kraski"-Jasieniec - 118,60 pkt. (85 kg ważąc 44,6 kg), druga była Kamila Rusielewicz ze Startu-Koszalin - 93,04 pkt. (110 kg, waga 95,2 kg), trzecia Marzena Łazarz ze Startu-Tarnów - 89,14 pkt. (82,5 kg, waga 62,5 kg).
Na zawodach nie wolno było używać koszulek specjalistycznych, a więc zaprezentowano
czystą żywą siłę! Być może część zawodników niepełnosprawnych wystartuje również na przyszłych mistrzostwach Polski i pucharach Polski - i to w koszulkach.
***
Tydzień temu odbył się II rzut Zagłębiowskiej Ligi Sztangistów  Wyciskaniu Leżąc w Czeladzi. doszło do ostrej walki pomiędzy
Dariuszem Wdowińskim ("Power 2005"-Nasielk) a Arturem Rejkiem ("Herkules"-Warszawa) - ostatecznie wygrał Wdowiński wyciskając 300 kg przy wadze 134,2 kg - 168,75 pkt. Artur Rejek był drugi - 162,848 pkt. (280 kg ważąc 114,6 kg), trzeci Tomasz Obcowski z "Pover-Kuźnik"-Chorzów  - 162,206 pkt. (252,5 kg przy wadze 88,9 kg). Wyniki nadesłał pan Grzegorz Leski, organizator Ligii, który tez przysłał omówienie zawodów.
***
Nastąpiła zmiana regulaminu
VII Otwartych Mistrzostw Warszawy w Wyciskaniu Leżąc, II Ogólnopolskie Zawody Mistrza Przysiadów, II Ogólnopolskie Zawody Mistrza martwego Ciągu. Ponieważ zawody odbędą się już w przyszłym tygodniu, więc warto już teraz zapoznać się ze zmienionym regulaminem.

2007.09.17
 Uwaga! Nastąpiły dwie zmiany w najbliższych zawodach: II rzut Zagłębiowskiej Ligi Sztangistów odbędzie się w Czeladzi w Hali Widowiskowo Sportowej - Siłownia Goliat, ul. sportowa 2 (start 22 września br., czyli w najbliższa sobotę).
dniu 6 października odbędzie się w sali klubu "Herkules" w Warszawie, ul. Dąbrówki 9/11,
VII Otwarte Mistrzostwa Warszawy w Wyciskaniu Leżąc, II Ogólnopolskie Zawody Mistrza Przysiadów, II Ogólnopolskie Zawody Mistrza martwego Ciągu. Więcej informacji można znaleźć w szczegółowym regulaminie zawodów.

2007.09.16

Mistrzostwa Świata Juniorów do lat 23 i 18 w Trójboju Siłowym pokazały po raz kolejny, że polskie juniorki i juniorzy należą do światowej czołówki -  obie drużyny zajęły trzecie miejsca: juniorki uzyskały 42 pkt., plasując się za Rosją - 72 pkt. i USA - 53 pkt.; juniorzy - 47 pkt. za Rosją - 72 pkt. i USA.-  51 pkt. Do grona medalistek doszła Magdalena Jabłońska (AZS Uniwersytet Śląski) - zawodniczka zdobyła brązowy medal w kat. 67,5 kg z wynikiem 420 kg (180+85+155). Tylko 5 kg do brązowego medalu zabrakło Justynie Gertich w kat. 56 kg - zawodniczka "Tropsu"-Wschowa uzyskała 4 mi. z wynikiem 370 kg (145+70+155). Dobrze zadebiutowała Róża Hanusiak *"Trops"-Wschowa) - w kat. 75 kg zajęła 5 miejsce z wynikiem 357,5 kg (140+65+152,5).
Wśród juniorów wysoki wynik uzyskał
Bartłomiej Szymkowiak ("Kobra-Jass"-Kościan) w kat. 82,5 kg - 745 kg, przy czym w przysiadzie aż 310 kg! Dało to brązowy medal. Zaraz za nim uplasował się Maciej Sochacki ("Michael"-Warszawa) 727,5 kg (272,5+175+280).  W kat. 90 kg również brązowy medal zawisł na szyi Marcina Bielskiego ("Megatron II"-Ełk) - 790 kg (330+170+290).  Witold Krawczyk ("Unia"-Wąbrzeźno) zajął 5 m. w kat. 110 kg - 820 kg (310+220+290). Swój wielki dzień miał Daniel Grabowski ("Bacieczki"-Białystok), który zdobył tytuł wicemistrza świata juniorów w kat. 125 kg - 855 (340+225+290).
Drużyna młodzików została wicemistrzem drużynowym świata zdobywając 39 pkt. i dając sie wyprzedzić tylko Rosji - 48 pkt. Poza srebrnym medalem Jacka Olechno medal - brązowy - zdobył Bartosz Zajączkowski ("Trops"-Wschowa) w kat. 100 kg - 717,5 kg(270+172,5+275). Brązowy medal wagą ciała przegrał Krzysztof Wierzbicki ("Trops"-Wschowa) w kat. 82,5 kg - 670 kg (240+150+280).
Pełne wyniki znajdują się pod odnośnikami: młodziczki, młodzicy, juniorki, juniorzy.

2007.09.04
 Pierwszy dzień
Mistrzostw Świata Juniorów do lat 23 i 18 w Trójboju Siłowym we francuskim Le Garde zakończył się znakomitymi wynikami polskich zawodniczek: Monika Górecka ("Nike"-Żagań) poprawiła swój rekord życiowy na 240 kg w trójboju i ustawiła życiówkę w martwym ciągu - 65 kg, zdobywając brązowy medal w kat. 44 kg. Nadzieje wysokiego wyniku wypełniła Agnieszka Ziółkowska ("Michael"-Warszawa) uzyskując w kat. 52 kg 340 kg - 127,5+60+152,5 kg - wagą ciała zdobyła brązowy medal. Ten ostatni wynik to rekord Polski w martwym ciągu juniorek. Poprzedni rekord - 147,5 kg - należał do Adrianny Śmiglarkiej (KS "Tęcza-Społem"-Kielce) i był to chyba najdłużej utrzymujący się rekord Polski - trwał w tabelach równo przez 10 lat zdobyty na Mistrzostwach Świata Juniorek w Trójboju Siłowym w Bratysławie w 1997 r. Jak wiemy, o wartości rekordu świadczy jego czas przebywania w tabelach. Czyżby zanosiło się na kolejne 10 lat gdy Ziółkowska przejdzie do wagi wyżej.
Swój wynik poprawiła
Magdalena Zarzycka uzyskując 320 kg (135+60+125) w kat. 52 kg. Wynik ten dał 6 miejsce.
 Po pierwszym dniu zawodów
Polska plasuje się na drugim miejscu z dorobkiem 21 pkt. (8+8+5) za Rosją - 45 pkt.
Wśród młodzików wicemistrzem świata w kat. 56 kg został
Jacek Olechno ("Bacieszki"-Białystok) - złoty medal przegrał wagą ciała zaliczając 515 kg (210+110+195). Olechno poprawił rekordy Polski juniorów do lat 20 swojego kolegi klubowego Tomasz Zambrzyckiego - w przysiadzie 210 kg i 515 kg w trójboju.  Jacek Olechno na razie jest sklasyfikowany w open na drugim miejscu 470,89 pkt., ze stratą tylko 0,85 pkt. do prowadzącego Rosjanina Wasilija Dementiewa.
  Ubiegłoroczny mistrz świata juniorów w kat. 56 kg,
Tomasz Zambrzycki, choć poprawił wynik o 10 kg, to tym razem musi się zadowolić brązowym medalem - 525 kg (200+110+215). Czwarte miejsce zajął Jakub Synak ("Kobra-Jass"-Kościan) w kat. 52 kg - 445 kg (167,5+105+172,5).
Po pierwszym dniu startów Polska znajduje się ex aequo na drugim miejscu z Japonią - po 15 pkt. (8+7). Wyprzedza ich Rosja - 42 pkt.
 ***

Puchar Polski w Trójboju Siłowym, który odbył się w Warszawie w miniony weekend, wygrała w kategorii open Patrycja Jurga z "Kobry-Jass"-Kościan - 437,75 pkt, druga była Maria Szymkowiak z z AZS Politechniki Warszawskiej - 410,79 pkt., trzeci Agnieszka Pawlicka z "Tęczy-Społem"-Kielce - 351,15 pkt. W kategorii mężczyzn klasyfikacje open wygrał Sławomir Ceglarek z "Kobry-Jass"-Kościan - 542,14 pkt., tuż za nim uplasował się Marian Czarkowski z "Bacieczek"-Białystok - 540,04 pkt. i Paweł Ośmiałowski z "Tęczy-Społem"-Kielce - 511,74 pkt.
Drużynowo wśród kobiet Puchar wygrał
KS "Kobra-Jass"-Kościan - 36 pkt., drugi był KS "Tęcza-Społem"-Kielce - 26 pkt., III m. zajął AZS Politechniki Warszawskiej - 12 pkt. Wśród mężczyzn wygrał AZS Politechnika Warszawska - 56 pkt., II m. AZS B.Janski - Warszawa - 40 pkt., III m. zajął KS "Zamek"-Kurzętnik - 37 pkt.
Na scenie pod Kościołem padło kilka interesujących rekordów Polski: w przysiadzie kat. 60 kg Paweł Ośmiałowski uzyskał nowy rekord Polski seniorów 242,5 kg, a w kat. 82,5 kg znakomitą formą błysnął Daniel Miller z "Herkulesa"-Warszawa-3-krotnie poprawiając rekordy Polski juniorów do lat 20: 265 i 275 kg w przysiadzie i 680 kg w trójboju siłowym. Grzegorz Skrabarczyk z "Pover-Kuźnik"-Chorzów poprawił swój własny rekord Polski juniorów w wyciskaniu leżąc w kat. 60 kg na 145 kg.
***

Jednocześnie z pierwszym dniem Pucharu na Śląsku odbywał się pierwszy rzut Zagłębiowskiej Ligi Sztagistów w Wyciskaniu Leżąc w Hali Widowiskowej "Centrum" w Dąbrowie Górniczej zdecydowanie wygrał aktualny wicemistrz Europy seniorów w kat. 125 kg Artur Rejek - zawodnik zaliczył 290 kg i uzyskał 166,92 pkt. Drugi był Dariusz Wdowiński, organizator tegorocznych Mistrzostw Polski Młodzików w Wyciskaniu Leżąc w Nasielsku - za 270 kg  uzyskała 152,12 pkt.; trzeci był Krzysztof Kmiecik z "Povera-Kuźnik"-Chorzów - 148,28 pkt. za 230 kg w kat. 90 kg.  O wysokim poziomie imprezy świadczy fakt, że brązowy medalista tegorocznych Mistrzostw Europy i 4-ty zawodnik Mistrzostw Świata w kat. 60 kg, Tomasz Chrzanowski, zajął czwarte miejsce - 144,11 pkt. za 170 kg z nieznacznie przekroczoną wagą 60 kg (60,4 kg).
Z pełnymi wynikami zawodów można zapoznać się ściągając plik z wynikami. Opis do wyników przygotował Grzegorz Leski, organizator Ligi.