Zdjęcia:  Grzegorz Leski
 Opis zdjęć:  Arkadiusz Znojek

Sprawozdanie

MISTRZOSTWA EUROPY WETERANÓW w WYCISKANIU LEŻĄC

XII Mistrzostwa Europy Weteranów w Wyciskaniu Leżąc, które odbyły się w La Luviere w Belgii w dniach 22-24 października 2009r. należy zaliczyć do bardzo udanych dla naszych reprezentantów. Zdobyliśmy w sumie cztery medale, w tym trzy złote, jeden brązowy oraz dwa czwarte miejsca startując w sześcioosobowym składzie.

Pierwszy złoty medal dla Polski zdobył pan Wojciech Kardynalski prezes klubu sportowego Tęcza - Społem Kielce i jednocześnie przewodniczący Kolegium Sędziów PZKFiTS. Pan Wojtek startując w kat. wag 56kg w trzeciej grupie weteranów (60-69 lat) zaliczył w pierwszym podejściu 40kg. W drugim zgłosił 47,5kg o 2,5kg więcej od własnego Rekordu Polski w tej grupie wiekowej, ale niestety sztanga okazała się za ciężka podobnie jak i w trzecim podejściu.

Drugi złoty medal dla Polski zdobył aktualny Wicemistrz Świata weteranów w trójboju siłowym drugiej grupie wiekowej ( 50-59 lat) Antoni Kaliński z MKS Kutno zaliczając w pierwszym podejściu 110kg  i ostatecznie w trzecim 115kg w kat. wag. 60kg.

Trzeci złoty medal zdobył Wojciech Grabowski z MOKSiR Jastarnia startujący w kat. wag.100kg w drugiej grupie wiekowej weteranów zwyciężając  po zaciętej walce z zawodnikiem z Czech Marsikiem Lubosem. Nasz zawodnik na wadze zgłosił 215kg a przeciwnik 220kg. Po rozgrzewce  zmiana  podejście u naszego zawodnika na 222,5kg. Niestety Czech i nasz zawodnik nie zaliczają pierwszych podejść. Obaj zawodnicy powtarzają i zaliczają zadysponowane ciężary w drugim podejściu. Nasz zawodnik będąc zawodnikiem cięższym w trzecim podejściu zgłasza 227,5kg a przeciwnik 225kg. Tym razem podejścia zawodników nie zostały zaliczone i tytuł Mistrza Europy zdobył  reprezentant Polski.

Brązowy medal po pasjonującej walce z reprezentantem Francji Lairem Joanem Claudie dla naszej reprezentacji zdobył Grzegorz Leski z Dąbrowskiego Terminatusa startujący w kat.wag.75kg także w drugiej grupie weteranów. W pierwszym podejściu zgłosił 155kg i niestety sztanga nie została wyciśnięta do końca. W drugim podejściu zalicza ten ciężar jednogłośnie. Grzegorz walcząc o srebrny medal zadysponował na sztangę 160kg, ale niestety podobna sytuacja jak w pierwszym podejściu sztanga nie została wyciśnięta do końca i  Grzegorz musiał zadowolić się brązowym medalem. Sam zawodnik liczył na co najmniej 165kg ale w tym dniu był w gorszej dyspozycji. Zaliczenie 160kg dawało naszemu zawodnikowi srebrny medal będąc zawodnikiem lżejszym od reprezentanta Francji.

Czwarte miejsce w kat. wag. 67,5kg w drugiej grupie weteranów zdobył Henryk Hintzke z UKS Bliza Władysławowo. Po zaliczeniu 140kg w pierwszym podejściu dwa następne podejścia do 145kg dające naszemu zawodnikowi brązowy medal niestety nie zostały zaliczone przez sędziów.

Debiutant na arenie międzynarodowej i zarazem kandydat do medalu w kat. wag. 90kg w drugiej grupie wiekowej  Stanisław Mentel niestety nie zaliczy tych mistrzostw do udanych. Nie zalicza  pierwszego podejścia do 190kg, w drugim zalicza ten ciężar. W trzecim zadysponował na sztangę 192,5kg dające mu trzecie miejsce, ale stosunkiem głosów dwa do jednego podejście nie zostało zaliczone. Nadmienić należy, że Stanisław ciężar 200kg zaliczał prawie  na każdych zawodach, niestety stres dał znać o sobie. Wynik 200kg dawał mu tytuł Mistrza Europy.

Drużynowo niespodziewanie w drugiej grupie weteranów ( 50-59 lat), w której startowało tylko pięciu naszych zawodników( dwóch zgłoszonych zrezygnowało ze startu ) zajęliśmy trzecie miejsce w Europie zdobywając  46 punktów wśród piętnastu startujących drużyn.

Dziękuje wszystkim startującym zawodnikom za godne reprezentowanie naszego kraju na Mistrzostwach Europy.

Leski Grzegorz

Zawodnicy Mistrzostw Europy Weteranów w Wyciskaniu Leżąc od lewej: Antoni Kaliński, Henryk Hintzke, dwaj sędziowie i zawodnicy ew jednym - Wojciech Kardynalski i Grzegorz Leski, Wojciech Grabowski, Stanisław Mentel.

Tak polskich zawodników na widowni widział Grzegorz Leski.
Od lewej; Henryk Hintzke
, Wojciech Kardynalski, Wojciech Grabowski, Antoni Kaliński, Stanisław Mentel.

Wojciech Kardynalski, Henryk Hintzke i Wojciech Grabowski na sali startu.

Wojciech Kardynalski smaruje dłonie magnezją przed wyjściem na pomost startowy. Zawodnik nie używa sprzęrtu specjalistycznego.

Drugie podejście Wojciecha Kardynalskiego - 47,5 kg w kat. 56 kg weteranów III grupy.

Pierwszy złoty medalista na tych zawodach - Wojciech Kardynalski. Obok stoi Allan Hammang, skarbnik IPF.
To był pierwszy start prezesa "Tęczy-Społem" Kielce na europejskich zawodach międzynarodowych. Mistrz po starcie powiedział: "Stałem na podium i po raz pierwszy w życiu zagrano dla mnie Mazurka Dąbrowskiego.
To było nieprawdopodobne przeżycie! Czulem się cudownie! Byłem też dumny, że mogę startować w barwach bialo-czerwonych."

Prezes KS "Tęcza-Społem" Kielce w swoim gabinecie po zaowdach prezentuje medal.

Wojciech Kardynalski prywatnie - z medalem.
Jak widać złoto nie zdołało ugiąć karku prezesa,,,

Antoni Kaliński między podejściami.

Drugi Mazurek Dąbrowskiego na tych zawodach zagrano dla Antoniego Kalińskiego.

Awers złotego medalu z La Louviere w Belgii...

...i rewers tego samego medalu.

Henryk Hintzke zalicza swoje pierwsze podejście na 140 kg - kategoria 67,5 kg weteranów II grupy.

Drugie podejście Grzegorza Leskiego - ciężar 155 kg w wadze 75 kg weteranów II grupy. To podejście dało brązowy medal.

Atak Grzegorza Leskiego na srebrny medal! 160 kg na sztandze.

Grzegorz Leski za podium z brązowym  medalem na szyi.

Stanisław Mentel przed wyjściem na pomost. W tle Henryk Hintzke.

Stanisław Mentel wychodzi na pomost walczyć o brązowy medal.

192,5 kg Stanisława Mentela mogło dać brąz, ale sędziowie nie zaliczyli tego podejścia.