POWERLIFTING - trójbój siłowy i wyciskanie leżąc w Polsce

Mistrzostwa Świata Weteranek i Weteranów
w Wyciskaniu Leżąc
Bratysława, Słowacja, 2008.04.16-19

Bratysława/Słowacja była stolicą najlepszych zawodników specjalizujących się w Wyciskaniu Sztangi Leżąc wśród Weteranów. Nasz Kraj reprezentowało dziewięciu zawodników w tym jedna zawodniczka Barbara Pawlik (40-49lat), która na czas nie uzyskała limitu wagi do 90,0kg.i mając 500gr.nadwagi musiała wystartować w kat.wag.+90,0kg. gdzie natrafiła na silna zawodniczkę z USA Ferrell Deborah i zaliczając tylko jedno podejście do ciężaru 117,5kg. zajęła drugie miejsce. W kategorii weteranów (40-49 lat)mieliśmy tylko jednego zawodnika Krzysztofa Bożyczko który w kat.wag.110,0kg. miał za przeciwników Mistrza Świata Amerykanina Doana Davida i Japończyka Minami Shigeki. Wszyscy trzej zawodnicy rozpoczęli od 265,0kg. i tylko zawodnikowi z USA podejście zostało zaliczone. W drugim podejściu Amerykanin spalił 270,0kg. Japończyk po proteście i decyzji jurii zalicza 265,0kg. a Krzysztof po raz drugi nie zalicza 265,0kg.werdyktem sędziowskim 2:1 odrywając głowę od ławki. W decydującym podejściu Krzysztof po raz trzeci powtarzał 265,0kg i tym razem podejście nie zostało zaliczone 2:1 nie dociągnął do końca prawej ręki i nasz zawodnik nie zostaje sklasyfikowany. Amerykanin zalicza w trzecim podejściu 272,5.kg. zostając Mistrzem Świata a Japończyk nie zalicza tego ciężaru z wynikiem 265,0kg.zajmuje drugie miejsce. Nasi zawodnicy stanowili najliczniejszą grupę wśród weteranów (50-59lat) gdzie mieliśmy siedmiu zawodników. Medalowe żniwo rozpoczął Antoni Kaliński który zbijał wagę do 56,0kg.i wywalczył tytuł Mistrza Świata z wynikiem 120,0kg.poprawiajac przy okazji Rekord Polski o 10,0kg.który należał do Czesława Kędziory. Drugi nasz zawodnik w tej kategorii Leszek Waśniowski także walczył dzielnie i z wynikiem 110,0kg. zajął drugie miejsce poprawiając swój rekord życiowy o 5,0kg. pokonując po pasjonującej walce odwiecznego rywala Białorusina Alexandra Moiseeva z którym dotychczas nie udało mu się wygrać. Grzegorz Leski musiał niestety zadowolić się tylko piątym miejscem zaliczył 150,0kg.W trzecim podejściu poprosił na sztangę 160,0kg. co dawało mu srebrny medal wycisnął sztangę ale niestety podejście nie zostało zaliczone 2:1. Dwóch naszych reprezentantów wystąpiło w kat.wag.100,0kg.i obaj stanęli na podium. Marek Markwat zalicza w pierwszym podejściu 230,0kg.w drugim 241,0kg.poprawiając Rekord Świata Jerzego Furmanka o 1,0kg.i w trzecim 242,5kg.ustanawiając nowy Rekord Świata Masters (50-59 lat). Wojciech Grabowski zdobył srebrny medal zaliczając tylko pierwsze podejście 220,0kg.Drugie do ciężaru 227,5kg.oraz trzecie do 230,0kg.niestety nie zostały zaliczone. Naszych ostatnich dwóch zawodników mieliśmy w kat.wag.110,0kg. Mieczysława Podmokłego oraz w kat.wag.125,0kg. Krzysztofa Piwowara. Obaj wyciskali na swoim poziomie. Mieczysław Podmokły zaliczył 175,0kg i zajął ósme miejsce a Krzysztof Piwowar także ósme z wynikiem 165,0kg. Niespodziewanie zajęliśmy trzecie miejsce drużynowo na świecie z 51pkt.a Marek Markwat został najlepszym zawodnikiem wśród weteranów drugiej grupy. Wielkie brawa dla wszystkich naszych weteranów.